Ó májíčku, ó májíčku – Velikonoce v tradiční kultuře
31.03.2025 - 16.04.2025Velikonoce v tradiční lidové kultuře
Chci vědět více...Cyklus moderovaných prohlídek, zájmových programů a setkání pro seniory
Zkvalitnění života ve stáří, a to nejen po stránce sociální a zdravotní, ale také uspokojováním kulturních a společenských potřeb.
Hledání možností jak seniory oslovit, co jim v muzeu nabídnout, jak získat jejich zájem. Ověření zájmu o finančně nedotovanou akci.
Starší muzejní návštěvníci, kterým zdravotní stav umožňuje fyzickou návštěvu muzea uskutečnit.
Při přípravě nabídky pro seniory jsme se snažili využít specifických možností muzea a vyhnout se formám a tématům prezentovaným univerzitami 3. věku a knihovnami. Vysoké školy i řada knihoven mají již činnost směrem ke starší generaci léty odzkoušenou a ověřenou, mají již bohatou „klientelu“, muzea jsou teprve na počátku této cesty.
Při přípravě programů jsme se rozhodli vycházet ze stávající nabídky muzea. Jednou z možností bylo nabídnout seniorské veřejnosti komentované prohlídky muzejních výstav a besedy s jejich autory či garanty z řad pracovníků muzea.
V době příprav nás požádala o spolupráci studentka Mgr. BcA. Darina Hlinková, která hledala možnost získat poznatky z práce se seniory pro svoji doktorskou práci. Zapojila se do přípravy a realizace doprovodných programů ke komentovaným prohlídkám jako dobrovolnice.
Jednotlivé programy byly koncipovány tak, že polovina času bude věnována komentované prohlídce a besedě s autorem výstavy, druhá polovina pak moderovanému programu s besedou k danému tématu, vedenému dobrovolnou spolupracovnicí.
Jednotlivé programy tvořily volný cyklus a předpokládali jsme, že se vytvoří stálá, komunikující, skupina návštěvníků.
Z tohoto důvodu byla stanovena cena za celý cyklus a počet účastníků jednotlivých akcí byl limitován. Předpokládali jsme, že jen na několik zbylých volných míst – pokud nějaká zbydou – bude možno zakoupit běžné vstupenky na výstavu a ke skupině se připojit.
Programy byly naplánovány na každé druhé úterý od 29. března do 7. června 2011 vždy od 10 do cca12 hodin.
O loutkách a fenoménu rodinného loutkového divadla ve výstavě vyprávěl její autor PhDr. Jaroslav Blecha.
Následovalo posezení u kávy a diskuse pod vedením Mgr. BcA. Dariny Hlinkové s promítáním videa na téma Animovaný film.
Program proběhl ve výstavních prostorách a audiovizuláním sále v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, Brno
Výstavou, zaměřenou na význam a historii zdobení velikonočních kraslic, provedla její autorka, PhDr. Eva Večerková. Následoval program věnovaný bližšímu seznámení s vybranými technikami zdobení kraslic – filmový dokument komentovala PhDr. Eva Večerková.
Program proběhl ve výstavních prostorách Biskupského dvora, Muzejní 1, Brno a v audiovizuláním sále v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, Brno
Připravený program – prohlídka výstavy s výkladem autorky PhDr. Hany Dvořákové a program Mgr. BcA. Dariny Hlinkové zaměřený na významné světové karnevaly – se nerealizoval. Dlouhodobě velmi deštivé počasí odradilo návštěvníky.
Programy byly připraveny v Paláci šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Výstavou provedla lektorka Dětského muzea MZM Monika Olešovská. Moderovaný program pod vedením Mgr. BcA. Dariny Hlinkové byl věnován diskusi nad filmovým dokumentem o reklamě 60.-80. let.
Program proběhl v Paláci šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Mgr. Petr Kostrhun, vedoucí pavilonu Anthropos v úvodu seznámil účastníky s historií pavilonu a promítl návštěvníkům historické fotografie ze starých antropologických a archeologických výzkumů. Následovala moderovaná prohlídka výstavy Zdeněk Burian viděl světy dávno minulé…
Program proběhl v Pavilonu Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Z důvodu změn ve výstavním plánu muzea proběhl – místo původně plánované prohlídky výstavy naší přední návrhářky Liběny Rochové, komentované kurátorkou PhDr. Hanou Dvořákovou s doprovodným programem Mgr. BcA. Dariny Hlinkové zaměřeným na netradiční šperk – program v nové výstavě Beatlemánie. Návštěvníky provedl PhDr. Jan Břečka, kurátor a spoluautor brněnské části výstavy, a Mgr. Ondřej Pivoda, pracovník hudebního oddělení MZM.
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Cena permanentní vstupenky na celý cyklus byla stanovena na 120,- Kč. Přestože šlo o mírné cenové zvýhodnění oproti nákupu seniorských vstupenek na jednotlivé výstavy, a nabídka, kromě běžné prohlídky výstavy byla obohacena o možnost komunikace s autory výstav a další programy, vstupenek na celý cyklus bylo prodáno minimum. Někteří zájemci považovali cenu za příliš vysokou jako jednorázovou investici, jiní měli pocit, že vlastně nezískávají žádnou slevu oproti ceně běžného vstupného, zejména když zvážili možnost, že se nebudou moci všech akcí cyklu zúčastnit (informace z rozhovorů se seniory na pokladně muzea).
Některé zájemce o návštěvu jednotlivých pořadů možná od účasti odradil předem avizovaný omezený počet míst. Pravděpodobně nechtěli absolvovat cestu do muzea s rizikem, že na akci již budou místa obsazena. Svůj podíl na nízké účasti měl pravděpodobně i fakt, že šlo o zcela nový typ programů v netradičním čase a ne příliš důrazná propagace (na webové stránce MZM byly akce uvedeny jen notickou v sekci Aktuality, propagace formou letáků pravděpodobně zanikla v množství dalších nabídek, z oslovených webů pro seniory nabídku uveřejnil na viditelném místě pouze web www.aktivniseniori.cz). Personál domovů pro seniory nabídku neodmítl, několik domovů se zajímalo i o zasílání dalších nabídek akcí pro seniory, ovšem skupiny seniorů se zúčastnily jen 2 programů, jedna skupina se těsně před akcí omluvila, že nemá dostatek personálu k doprovodu skupiny klientů.
Účast na všech pořadech cyklu byla nízká a nepodařilo se nevytvořit ustálenou návštěvnickou skupinu.
Z tohoto důvodu bylo nutno přepracovat doprovodné programy ke komentovaným prohlídkám. Místo moderovaných programů, založených na komunikaci ve skupině, vzpomínkách účastníků a práci s materiálem účastníky doneseným, byly připraveny doprovodné programy zaměřené na doplnění informací k tématu výstavy.
Všichni oslovení autoři a kurátoři výstav se ochotně se do programového cyklu zapojili, spolupráce byla velmi operativní a dobrá.
Více se soustředit na propagaci.
Senioři vyhledávají akce, které jim přinesou nějaké zvýhodnění, nejlépe cenové (využití Seniorpasů či dalších slev oproti běžnému – byť seniorskému – vstupnému).
K vytvoření „komunikujících“ skupin je třeba získat větší počet zájemců o muzejní akce např. založením Klubu přátel, který nabídne určitý servis a výhody s předpokladem, že jednotlivých akcí se vždy zúčastní pouze někteří, ale v dlouhodobějším horizontu se vytvoří komunikující a pravidelně přicházející skupina návštěvníků.
Neoznačovat akce doslovně jako „seniorské“. Mladší aktivní seniory toto označení může odradit („Já nepůjdu na program pro nějaké babky“ – vyjádření mladší seniorky, osobně pozvané na akci).
Nutný je větší počet míst k sezení, možnost posadit se na chvíli i během komentované prohlídky (možnost posezení u exponátu, vitríny), případně možnost bezplatného zapůjčení lehké skládací sedačky.
Při skupinových návštěvách z domovů seniorů je navíc zapotřebí daleko větší množství odpočinkových míst, než ve výstavách obvykle bývá.
Senioři nemají rádi fotografování. I přes upozornění, že fotografovat se bude jen pro dokumentační účely, vzbuzuje fotografování nejistotu a rozptyluje pozornost.
Senioři – nejednotná skupina:
Pokud se programu zúčastní samostatně příchozí mladší aktivní senioři společně se seniory z domovů, kteří jsou starší a tedy většinou zdravotně i smyslově částečně handicapovaní, nastává pro lektora obtížně řešitelný problém. Mladší a aktivnější požadují více zajímavých informací, rádi komunikují. Pro ty starší je zapotřebí naopak méně informací logicky utříděných (jsou brzy unavení), hlasitě a zřetelně přednesených (mívají sluchové problémy). Bude nutno hledat způsoby, jak oslovit a uspokojit obě výše uvedené skupiny starších návštěvníků.
Malovaná vejce (autor: Jan Cága, majitel fotografií: MZM)
Beatlemánie (autor: Jan Cága, majitel fotografií: MZM)