19.01.2010 14:27

Koloniál pana Bajzy v Moravském zemském muzeu

V září roku 2011 jsme oslovili pedagogické pracovníky stacionáře Veleta o. s. v Brně s myšlenkou aktivně se spolupodílet na muzejně pedagogických pilotních projektech MCMP v Moravském zemském muzeu.


Zajímalo nás, zda pedagogové a klienti stacionáře navštěvují expozice a aktuální výstavy MZM, zda znají kulturní a vzdělávací aktivity muzea a jakým způsobem je využívají k obohacení kulturního a společenského života.

Z výstavního plánu MZM jsme společně s pracovníky stacionáře vybrali pro společný pilotní projekt připravovanou výstavu Dětského muzea MZM „Koloniál pana Bajzy“, výpravné zpracování literárně-historického tématu obchodu a obchodování na počátku 20. století. Pro přípravu a zpracování filmu jsme chtěli využít prostředí interaktivní části výstavy, názornosti prezentovaného tématu i inspirace knihou Karla Poláčka „Bylo nás pět“.

První fází pilotního projektu „Koloniál pana Bajzy“ byla návštěva výstavy Dětského muzea Moravského zemského muzea: „Koloniál pana Bajzy“. Následovala příprava a tvorba filmového scénáře. Autory scénáře, kteří již měli v minulých za sebou úspěšné projekty s natáčením a přípravou filmů s mentálně postiženými klienty, byli zaměstnanci stacionáře Veleta, o. s. Významným členem týmu, pětičlenného amatérského filmového štábu, byl kameraman a režisér v jedné osobě, Lukáš Kořízek.

Ve druhé fázi obsadili pedagogové stacionáře podle individuálních možností role klientů, zajistili techniku, rekvizity a kostýmy.

Ve třetí fázi, ve dvou natáčecích březnových dnech, byly ve výstavě „Koloniál pana Bajzy“ natočeny filmové záběry pro střih a dokončení filmu. Většinu záběrů bylo nutné několikrát opakovat, klientům (ne)hercům bylo třeba jednotlivé scénky často velmi názorně ukazovat a mnohdy nonverbálně vysvětlovat. Mezi jednotlivými filmovými klapkami a v přestávkách měli klienti možnost projít výstavou, seznámit se s historickými vystavenými sbírkovými předměty a poté během natáčení poznat a vyzkoušet, k čemu se tyto předměty dříve využívaly. Neméně významnou složkou natáčení byla spolupráce pedagogů a klientů s režisérem, velmi motivující byla tvůrčí atmosféra všech zúčastněných, jejich nadšení a radost z nevšedního zážitku ve velmi podnětném prostředí.

Některé filmové záběry byly natočeny v exteriérech, v blízkém okolí stacionáře. Výslednou podobu filmu dokončil ve čtvrté fázi pilotního projektu spolu se scénáristy režisér.

Pilotním projektem „Koloniál pana Bajzy“, přípravou a natočením filmu ve specifickém muzejním prostředí výstavy se podařilo zprostředkovat klientům stacionáře obsah aktuální výstavy MZM. Prostřednictvím zážitků spojených s filmováním, možností prohlídky v netradičních podmínkách mohli pedagogové ověřit, že mohou v daleko větší míře a s daleko větším užitkem využívat muzejní výstavy a že pro ně i jejich klienty se muzeum může stát inspirativním a zajímavým místem vzdělávání.

Film „Koloniál pana Bajzy“ bude ve dnech 31. 5.- 2. 6. 2012 zařazen do soutěžního programu 6. ročníku Mental Power Prague Film Festivalu,  mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením, jehož pořadatelem a organizátorem je HENDAVER, o.s. Festival uvádí hrané filmy, ve kterých hrají výhradně lidé s mentálním a kombinovaným postižením (http://www.mentalpower.cz/). Hlavní myšlenkou festivalu je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s postižením a podílet se tak na jejich duševním rozvoji. Tato aktivita otevírá navíc zcela novou možnost společenské integrace postižených. Festival vznikl proto, aby pomohl těmto lidem vybočit z kolejí všedního života a umožnil jim zažít chvíle slávy a umělecké tvorby.

Video: