college essays application graduate student homework help npr this i believe essays develop and implement a business plan admission papers for sale 10th holiday homework help homework application essay writing unemployment groupon business plan pima county public library homework help

Příklady dobré praxe jsou otevřenou databází doprovodných edukačních programů. Slouží jako inspirace. Pošlete-li nám své příspěvky v uvedené struktuře (včetně fotodokumentace), rádi je zveřejníme.

Loutkové divadlo z ručního papíru. Výtvarná dílna k výstavě „Rodinná loutková divadélka, skromné stánky múz“.

Cílová skupina: žádná
Tématická oblast: žádná
Téma: tradice výroby rodinných loutkových divadel
Cíl: návštěvníci programu si vyzkoušejí proces výroby ručního papíru, vyrobí jednoduché plošné loutky a kulisy, zahrají si loutkové divadlo a a s kurátorem si prohlédnou si loutky a kulisy ve výstavě

1. Výroba ručního papíru: papír natrháme na malé kousky, nasypeme je do nádoby s vodou a pomixujeme, poté odčerpáme větší část vody. Vzniklou papírovou kaši nabíráme do misek a znovu pokračujeme v odebírání vody. Papírovou hmotu nanášíme ve vrstvách, využíváme barevnosti barevné kaše v miskách.

2. Výroba plošných loutek a kulis z barevné papírové kaše nanášením na plátno.

3. Komentovaná prohlídka výstavy zakončená hrou s loutkovým divadlem.

4. Výstava vyrobených papírových loutek a kulis na prádelní šňůře.

Použité aktivizační metody:

hra s novými možnostmi starého papíru – nabírání papírové kaše sítem a odčerpávání vody tiskařským lisem, improvizace s loutkami v souvislosti s prohlídkou výstavy.

Použité pomůcky a tištěné materiály:

Pomůcky: velké množství použitých barevných papírů určený k recyklaci, noviny, mixer nebo tyčový mixer, nádoby na odčerpávání vody, misky na papírovou kaši, filcové podložky formátu A4, dostatek látkových utěrek a podložek pro odčerpávání vody, šňůra na sušení ručního papíru, velké kolíčky na prádlo.

Hodnocení programu po realizaci:

Proces výroby ručního papíru a výtvarná práce s ním osoby s mentálním postižením zaujala a bavila, porozuměli významu rodinného českého loutkového divadla. Účastníci dílny oceňovali specifickou atmosféru tvorby v prostorách muzea. Pracovali s nadšením a vnímali zájem muzejního publika.

Četnost programu:

pilotní projekt

Autoři, datum a místo konání akce:

Lektor: Radka Zábojová, MCMP MZM, 2. 2. 2011, Dietrichsteinský palác MZM.

Videoupoutávka

Zpět