Příklady dobré praxe jsou otevřenou databází doprovodných edukačních programů. Slouží jako inspirace. Pošlete-li nám své příspěvky v uvedené struktuře (včetně fotodokumentace), rádi je zveřejníme.

Loutkové divadlo z ručního papíru. Výtvarná dílna k výstavě „Rodinná loutková divadélka, skromné stánky múz“.

Cílová skupina: žádná
Tématická oblast: žádná
Téma: tradice výroby rodinných loutkových divadel
Cíl: návštěvníci programu si vyzkoušejí proces výroby ručního papíru, vyrobí jednoduché plošné loutky a kulisy, zahrají si loutkové divadlo a a s kurátorem si prohlédnou si loutky a kulisy ve výstavě

1. Výroba ručního papíru: papír natrháme na malé kousky, nasypeme je do nádoby s vodou a pomixujeme, poté odčerpáme větší část vody. Vzniklou papírovou kaši nabíráme do misek a znovu pokračujeme v odebírání vody. Papírovou hmotu nanášíme ve vrstvách, využíváme barevnosti barevné kaše v miskách.

2. Výroba plošných loutek a kulis z barevné papírové kaše nanášením na plátno.

3. Komentovaná prohlídka výstavy zakončená hrou s loutkovým divadlem.

4. Výstava vyrobených papírových loutek a kulis na prádelní šňůře.

Použité aktivizační metody:

hra s novými možnostmi starého papíru – nabírání papírové kaše sítem a odčerpávání vody tiskařským lisem, improvizace s loutkami v souvislosti s prohlídkou výstavy.

Použité pomůcky a tištěné materiály:

Pomůcky: velké množství použitých barevných papírů určený k recyklaci, noviny, mixer nebo tyčový mixer, nádoby na odčerpávání vody, misky na papírovou kaši, filcové podložky formátu A4, dostatek látkových utěrek a podložek pro odčerpávání vody, šňůra na sušení ručního papíru, velké kolíčky na prádlo.

Hodnocení programu po realizaci:

Proces výroby ručního papíru a výtvarná práce s ním osoby s mentálním postižením zaujala a bavila, porozuměli významu rodinného českého loutkového divadla. Účastníci dílny oceňovali specifickou atmosféru tvorby v prostorách muzea. Pracovali s nadšením a vnímali zájem muzejního publika.

Četnost programu:

pilotní projekt

Autoři, datum a místo konání akce:

Lektor: Radka Zábojová, MCMP MZM, 2. 2. 2011, Dietrichsteinský palác MZM.

Videoupoutávka

Zpět